Trzpiennik olbrzymi – czym jest i gdzie go można spotkać?
Trzpiennik olbrzymi to owad, największy przedstawiciel trzpiennikowatych w Polsce. Jego łacińska nazwa brzmi: Urocerus gigas. Jest zaliczany do groźnych szkodników drewna. Spotkać go można nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy. W lasach atakuje drzewa iglaste, głównie świerki, rzadziej jodły. Często jego ofiarą padają drzewa osłabione i chore, żeruje również w karczowiskach. Szkodnik ten potrafi zaatakować także zdrowe rośliny, prowadząc do ich obumarcia. Trzpiennik olbrzymi nie gardzi drewnem obrobionym, toteż stanowi poważny problem dla właścicieli domów z bali, drewnianych altan i innych elementów wykonanych z drewna iglastego.
Co warto wiedzieć o trzpienniku olbrzymim
Trzpiennik olbrzymi nie stanowi zagrożenia dla człowieka, mimo że jego wygląd może budzić niepokój. Owad ten ma czarno-żółte ubarwienie i przypomina nieco szerszenia. Dorosłe samce mają 1 do 2 cm długości, samice osiągają od 2 do 5 cm. To one składają jaja. Robią to przy pomocy długiego pokładełka, które służy do wwiercania się w drewno. Przy użyciu tego samego pokładełka do wnętrza drzewa wprowadzane są zarodniki grzybów porastające później ścianki wydrążonych korytarzyków i służące za pokarm dla larw. Z jaj (jednorazowo może być ich nawet 350!) powstają larwy. To właśnie larwy stanowią największe zagrożenie dla drzew, żerując w wydrążonych tunelikach od roku do dwóch lat. Osiągają wtedy do 40 mm długości. Następnie przeistaczają się w poczwarki, a dopiero potem przekształcają w dorosłe owady. Żyją kilka tygodni. W lasach można je spotkać w lipcu i sierpniu.
Trzpiennik olbrzymi – sposoby zwalczania
Walkę z trzpiennikiem olbrzymim należy zacząć już w lesie, usuwając z niego drzewa uszkodzone mechanicznie. W ten sposób eliminuje się budulec zaatakowany przez szkodnika. Pozyskane drewno warto na wstępie prac poddać impregnacji zabezpieczającej przed działaniem owadów i wilgoci. Jeśli natomiast intruz nie został wykryty w porę i zagraża drewnianym elementom konstrukcji, należy udać się po pomoc do specjalistów. Najbardziej rozpowszechnionym, ze względu na skuteczność, sposobem zwalczania trzpiennika olbrzymiego jest fumigacja, czyli gazowanie.