Fumigacja inaczej gazowanie

Co to jest fumigacja?

Fumigacja to termin opisujący metodę zwalczania szkodników znajdujących się w drewnie. Proces pozwala usunąć dorosłe owady i larwy z konstrukcji ścian oraz dachu poprzez oddziaływanie gazu. Trujący dla szkodników środek wpuszczany jest do budynku, a następnie utrzymywany w nim przez ustalony czas, aż do momentu wyginięcia owadów. Proces trwa od kilku do kilkunastu dni w zależności od technologii gazowania, a także kształtu i wielkości budynku.

Przebieg fumigacji domu

Zabieg fumigacji rozpoczyna się od przygotowania obiektu przez jego właściciela. Z wnętrza budynku należy usunąć wszelkie rośliny oraz żywe zwierzęta, a na czas gazowania zaaranżować inne miejsce pobytu dla mieszkańców. Po spełnieniu wytycznych przekazanych przez specjalistów, można przejść do części właściwej operacji. Fumigacja wymaga, aby budynek uszczelnić gazoszczelną folią. W zależności od rozmiarów zabiegu okrycie może obejmować nie tylko ściany i dach konstrukcji, ale także elementy przylegające. Chodzi przede wszystkim o tarasy, balustrady, czy wiaty, które także mogły zostać zaatakowane przez szkodniki.

W trakcie zabezpieczania domu specjaliści dobierają technologię fumigacji, niezbędną do użycia w określonym przypadku. Następnie zgodnie z przyjętą procedurą przystępują do wpuszczenia wybranego gazu do wnętrza budynku. Aplikacja substancji kończy się dla obiektu wyłączeniem z użytkowania na określony czas. Do zagazowanego budynku nie mogą wchodzić ludzie, ani zwierzęta, a stężenie gazu wewnątrz jest monitorowane przez fachowców i w razie konieczności uzupełniane.

Zwalczanie szkodników drewna

Okres wyłączenia budynku z użytkowania trwa od kilku do kilkunastu dni. Może się on przedłużyć do kilkudziesięciu dni, jeżeli bryła konstrukcyjna ma ponadnormatywne rozmiary lub nietypowy kształt. Po tym czasie dochodzi do odwietrzenia domu. Stężenie gazu wewnątrz jest stopniowo obniżane, a po osiągnięciu wartości zerowej fachowcy przeprowadzają ozonowanie. Zabieg ma odświeżyć powietrze znajdujące się w budynku, a w skrajnych przypadkach także pozbyć się cząstek chemicznych po fumigacji. Niekiedy gazowanie zakończyć się może impregnacją konstrukcji drewnianej. Ma ona zabezpieczyć budynek przed kolejnym, niechcianym atakiem szkodników. Impregnacja nie jest jednak niezbędna do prawidłowego przeprowadzenia fumigacji, a o jej opcjonalnym wykonaniu można porozmawiać ze specjalistami od gazowania.

Fumigację drewna przeprowadza się zwykle w okresie, gdy temperatura w strefie gazowanie, czyli wewnątrz pomieszczenia poddawanego fumigacji nie jest niższa niż 10°C. Można również prowadzić gazowanie przy niższych temperaturach, aczkolwiek wtedy konieczne jest dokonywanie kontrolnych elektrochemicznych pomiarów stężenia gazu. Zabieg jest całkowicie bezpieczny dla ludzi, którzy po przeprowadzeniu całej procedury mogą spokojnie powrócić do swojego mieszkania. Gazowanie nie musi być przeprowadzane jednocześnie w całym budynku. Specjaliści są w stanie wykonać fumigacje jedynie wybranej części konstrukcji, takiej jak dach, czy poddasze. Nie da się pominąć faktu, że proces ten jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na kompleksowe pozbycie się szkodników z drewnianej konstrukcji. Warto więc zaufać specjalistom i umówić się na fumigację.

 

Stronę wyszukiwano po frazach:
gazowanie domu proces fumigacji fumigacja gazowa drewno fumigowane fumigacja drewna fumigowanie drewna fumigowanie dokumentów fumigacja domu fumigacja poddasza fumigacja strychu czym jest fumigacja na czym polega fumigacja fumigowanie gazowanie fumigacja domu fumigacja kościoła fumigacja domu fumigacja czyli gazowanie fumigowanie domu