Dezynsekcja mikrofalowa - zwalczanie szkodników drewna mikrofalami
Jeśli jesteś posiadaczem drewnianego domu, szkodniki z pewnością nie są Ci obce. Przedstawiamy niechemiczną metodę polegającą na dezynsekcji mikrofalami. Czy warto z niej skorzystać? O tym opowiemy w poniższym artykule.
Dezynsekcja drewna – dlaczego należy ją wykonywać?
Drewno, zwłaszcza w budynkach starego typu jest bardzo narażone na działanie czynników zewnętrznych. Jednym z nich jest obecność wszelkiego rodzaju szkodników. Jeśli nie zareagujemy w porę, mogą bardzo poważnie uszkodzić konstrukcję budynku.
Czym jest dezynsekcja mikrofalowa?
Dezynsekcję mikrofalami stosuje się od niedawna. Wykorzystywana jest w walce z kołatkami domowymi i kornikami. Pomaga również w pozbyciu się spuszczela pospolitego.
To metoda niechemiczna, nie wymaga zatem wietrzenia pomieszczenia i pozwala na korzystanie z niego od razu po przeprowadzonej dezynsekcji.
Dezynsekcja mikrofalami – jak przebiega?
Dezynsekcja przy użyciu mikrofali polega na podgrzewaniu drewna.do ponad 55°C. Białka, czyli główny budulec szkodników ulegają denaturacji. Wiązania stabilizujące łańcuchy polipeptydowe zostają zniszczone, a to prowadzi do śmierci owadów.
Jakie są zalety dezynsekcji mikrofalowej?
- jest metodą niechemiczną
- jest ekologiczna, nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko
- nie wymaga wietrzenia pomieszczeń
- skuteczna na małych powierzchniach
- jest metodą całoroczną, niezależną od warunków pogodowych.
Wady dezynsekcji mikrofalowej
- wymaga pełnego dostępu do drewna, nie zaleca się jej w przypadku, gdy drewno jest zabudowane np. płytami gipsowo-kartonowymi
- ryzyko powstania mikropęknięć lakieru lub farby na skutek skurczu drewna pod wpływem ciepła
- zazwyczaj jest mniej skuteczna niż metody chemiczne.
Podsumowanie – czy warto skorzystać z dezynsekcji mikrofalowej?
Jeżeli zależy nam na metodzie ekologicznej i szybkim powrocie do użytkowania pomieszczenia, będzie to dobra alternatywa. Należy jednak pamiętać, że jest mniej skuteczna niż sposoby chemiczne i posiada wiele ograniczeń. Najlepiej stosować ją na małych powierzchniach, w przypadku rozległej plagi, może okazać się niewystarczająca.
Stronę wyszukiwano po frazach:
dezynsekcja mikrofalowa zwalczanie szkodników mikrofalami dezynsekcja mikrofalami usuwanie szkodników dezynsekcją mikrofalową dezynsekcja mikrofalowa skuteczność zalety dezynsekcji mikrofalowej dezynsekcja mikrofalowa usuwanie szkodników drewna